Hakkımızda

Nesnelerin interneti (IoT) alanında çözümler üretmek üzere 2007 yılında kurulan ANKAREF, kısa sürede hayata geçirdiği başarılı projelerle ‘IoT Servis Sağlayıcısı’ olma yolunda önemli adımlar attı ve sektörün en önemli temsilcilerinden biri oldu.

Ankara’da ODTÜ Teknokent’ de bulunan şirket merkezinin yanı sıra İstanbul Teknopark ofisiyle de hizmet veren ANKAREF, güçlü ekibiyle inovasyona dayalı teknolojik gelişmelere öncülük ediyor.

Birçok farklı sektörde insan hatalarını en aza indirecek, süreçlerin doğru yönetilmesini sağlayacak, işletme maliyetlerini düşürecek çözümler üreten ANKAREF, AR-GE temelli teknolojik ürünler geliştirerek sorunları geniş yelpazede çözebilen yaklaşımlarla rakiplerinin her zaman bir adım önünde olmayı başarıyor. ANKAREF kamu, perakende, tekstil, sağlık, üretim, savunma ve lojistik gibi endüstri dikeylerinde IoT konsepti çerçevesinde başarılı projelere imza atıyor.

Uluslararası arenada hayata geçirdiği projeler ve sunduğu çözüm ortaklıklarıyla da dünya markası olma yolunda ilerleyen ANKAREF, sürdürülebilir üretkenliği sayesinde kısa sürede global rekabet gücüne sahip yerli şirketlerden biri olmanın onurunu yaşıyor.

ANKAREF, “Milli Üretim Uluslararası Pazar” sloganı ile “geleceği bugünden inşa etme” amacıyla çıktığı yolda katma değeri yüksek çözümlerle ihracatın sürükleyici kuruluşu olmayı hedefliyor.

CEO'nun Mesajı

2007 yılında çıktığımız yolda hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Hedefimiz Ankaref’i, global ve Türkiye’nin gurur duyacağı bir marka yapmak.

IoT (Internet of Things) – Nesnelerin İnterneti dünyası her geçen gün hızla büyüyor. Dünyada 2015 yılında yaklaşık 15 milyar IoT uç noktası varken bugün bu rakam yaklaşık 30 milyara ulaştı. 2025 yılında ise yaklaşık 75 milyar IoT uç noktası olacağı tahmin ediliyor. 2015 yılında yaklaşık 100 milyar USD olan IoT pazarı bugün 250 milyar USD. 2025 yılında ise IoT pazarının 1,5 trilyon USD olması bekleniyor. Bu veriler sadece IoT pazarının verileri. IoT sayesinde ortaya çıkan iletişim, bulut, iş zekası, yapay zeka ve diğer hizmetleri eklediğimizde büyük bir pazar ortaya çıkıyor.

Ankaref bu pazarın önemli oyuncularından birisi olmak için emin adımlarla ilerliyor. Son 13 yılımızda sadece Türkiye’ de değil, uluslararası pazarda da IoT sektörüne yön veren şirketlerde biri olmayı başardık. İnovasyonu ve AR-GE'yi odak noktasına koyan yaklaşımı ile ülkemizde ve hatta dünyada ilk kez gerçekleştirilen projelere imza atma başarısını göstererek Türk mühendislerinin geldiği seviyeyi de kanıtlamış bulunuyor.

Avrupa’ nın En İyi RFID Firması', müşteri memnuniyeti alanında Avrupa İş Ödülü, Yılın İnovasyon Markası, sonuncusu 2019 yılı Deloitte Fast 50 olmak üzere toplam 5 defa en hızlı büyüyen şirket gibi sayısız ödüller alan ANKAREF, bilgi birikimini arttırmaya, yeni teknolojileri yeni ürünlere dönüştürmeye ve Türkiye için üretmeye devam ediyor.

Ankaref’i IoT sektöründe farklılaştıran en önemli değer müşterilerimizi iyi dinleyerek, ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz etmemiz ve bu sayede onlarca sektörde uçtan uca IoT çözümler sunabilmemizdir. Ayrıca müşterilerimizin süreçlerine küçük teknolojik dokunuşlar ile maliyet avantajı, kalite veya marka değerinin arttırılmasını sağlıyoruz.

Ankaref son 13 yılda hizmet iş modelini başarı ile birçok farklı sektörde uyguladı. 2020 yılından itibaren tüm sektörlerde eğer müşterimiz talep ederse hizmet modelli çözüm sağlama iş modelimizi önermeye başlıyoruz. Bu modelde müşterimizin herhangi bir yazılım, donanım satın almasına gerek olmayacak. Bu süreçlerin içerisinde müşterimizin bir parçası gibi çalışacağız ve müşterimiz kazandıkça biz de kazanacağız. Sürecin içerisinde olduğumuzda, müşterimizin ihtiyacını 7/24 karşılayabilecek hizmet bazlı modelimiz ile müşterimiz bu hizmeti aldığı sürece onların ihtiyaçlarını karşılıyor olacağız. Teknoloji değişse de yazılımlarda ek geliştirmeler gerekse de bunlarla müşterimizin değil, bizim ilgilenmemiz sayesinde kaynakların daha verimli kullanılması ve kesintisiz teknoloji kullanımı sağlanacaktır.

Bugüne kadar çocuklarımıza yapılan aşıların ülke genelinde soğuk zincir ve stok takibini hizmet olarak sunuyoruz. Yaklaşık 12.350 noktada anlık izleme ve takip hizmeti ile dünyanın en büyük soğuk zincir sistemini takip ediyoruz. Beton kalitesinin tespiti, akıllı depolar, varlık yönetimi, üretim süreç takibi, ineklerin kızgınlığı, akıllı kütüphane ve müzeler, lojistik yönetimi ve savunma sanayi çözümleri Ankaref tarafından çalışma yapılan alanların başında geliyor.

Ankaref bir fabrika gibi fikir, Ar-Ge, tasarım ve üretim süreçlerini tamamlayıp müşterilerinin kullanımına farklı ürünler sunuyor. Ticarileşme potansiyeli olan ürünler artık yeni bir şirkete dönüşerek yoluna devam ediyor. Bugün Ankaref’ten ayrılarak ticari faaliyetine devam eden şirketlerimiz var. 2020 yılında yeni bir marka daha şirketleşecek ve Ankaref Ar-Ge sonucunda marka üretmeye ve bu markaları uluslararası pazara sunmaya devam edecek.

Biliyoruz ki üreten bir Türkiye hiçbir zaman yurtdışı temelli krizlere maruz kalmayacaktır. Atalarımızın bizlere emanet ettiğin ülkemizi, çocuklarımıza daha ileri seviyede bırakmak mecburiyetinde olduğumuzun bilinci ile bu ülkeden ve yurtdışından kazandığımız her kuruşu yine insanımıza ve ülkemize harcamaya devam edeceğiz. 

Bizler büyüdükçe ülkemiz büyüyecektir. Bu nedenle ihracat faaliyetlerimizi bugüne kadar elde ettiğimiz bilgi birikimi ve tecrübe ile arttıracağız. Şirketimizi geleceğe taşıyacak olan vizyonumuz doğrultusunda yenilikçi yapımızı korumak, teknolojiye ve insana yatırım yapmak, faaliyet gösterdiğimiz mevcut sektörlerde yaygınlığımızı ve etkinliğimizi artırmak ve uluslararası pazarda daha fazla yer almak en önemli hedefimiz olmaya devam ediyor.

Ankaref’ in bu noktaya gelmesinde emeği bulunan başta müşterilerimiz, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve bizlere duydukları bağlılık ve güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Merhum Prof.Dr.Fuat Sezgin Hocamızın “Yapabilirsiniz, çünkü vaktiyle yapmıştınız” sözünden inançla biliyoruz ki yapabiliriz.


Saygılarımla.
Erhan BİNİCİ
Yönetim Kurulu Başkanı / CEO

Yönetim Kurulu

Erhan BİNİCİ
Yönetim Kurulu Başkanı / CEO

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden 1997 yılında mezun olan Binici, kariyerine 3 yıl boyunca çalıştığı NTT’ de başladı. Başarı Telekom’ da 1 yıllık proje yöneticiliğinden sonra Dünya Bankasında 6 yıl boyunca danışmanlık görevini sürdürdü. 2007 yılında Ankaref’ in kuruluşunda bulunan Binici, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Gökhan FİDAN
Yönetim Kurulu Üyesi

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden 1997 yılında mezun olan Fidan, kariyerine 3 yıl boyunca çalıştığı NTT’ de başladı. Compaq ve daha sonra HP’ de olmak üzere toplam 7 yıl teknik yöneticilik yapan Fidan, 2007 yılında Ankaref’ in kuruluşunda bulundu. Fidan evli ve 2 çocuk babasıdır.
Yönetim Ekibi

Güler ERTÜRK
İş Direktörü, Satış ve İş Geliştirme

Hacettepe İnşaat Bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine 2002 yılında Ekspa Bilgisayar A.Ş. satış departmanında başlayan Ertürk, sırasıyla Servus Bilgisayar A.Ş., Teknoser Bilgisayar A.Ş. ve LST Yazılım şirketlerinde farklı görevlerde çalıştı. 2015 yılında Kıdemli Satış Yöneticisi pozisyonunda Ankaref ailesine katıldı. 2018 yılından itibaren Ankaref Ankara ofisinde Satış ve İş Geliştirmeden sorumlu İş Direktörü görevini üstlenen Ertürk, evli ve 1 çocuk annesidir.
Yıldırım YOLCU
İş Direktörü, Satış ve İş Geliştirme

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde lisans ve Kocaeli Üniversitesi MBA programında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yolcu kariyerine Ford Otosan A.Ş.’ de 2007 yılında başlamıştır. 10 yıl süresince Üretim ve Lojistik süreçlerinde Mühendis ve Ekip Lideri olarak Ford Otosan A.Ş.’ nin farklı lokasyonlarında çalışmıştır. 2017 yılında Ankaref ailesine katılan Yıldırım teknoloji ve süreç analizi konularında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren Ankaref İstanbul ofisinde Satış ve İş Geliştirmeden sorumlu İş Direktörü görevini üstlenen Yıldırım, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Cüneyt ÇOLAK
İş Direktörü, İdari ve Mali İşler

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 2009 yılında mezun olan Çolak, kariyerine 1999 yılında OPAN A.Ş.’ de başlamıştır. 6 yıl süresince Opan A.Ş.’nde Muhasebe ve Finans departmanında görev almış, 2005 yılından itibaren Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi A.Ş.’nde Muhasebe ve Finans departmanında kariyerine devam etmiştir. Ankaref ailesine 2015 yılında katılan Çolak 2018 yılından itibaren İdari ve Mali İşlerden sorumlu İş Direktörü görevini üstlenmiştir. 2017 yılında Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik ünvanını alan Çolak evli ve 1 çocuk babasıdır.
Cihan YAŞAR
İş Direktörü, Ar-Ge Üretim

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden mezun olan Yaşar, kariyerine 2006 yılında Yonca Teknoloji'de kurucu ortak olarak başlamış; bu süreçte e-ticaret ve uzaktan eğitim alanında inovatif projelerde çalışmış; otostart.com ve Udemy gibi girişimlerinde bulunmuştur. Ankaref ailesine 2011 yılında katılan Yaşar, Kıdemli Yazılım Uzmanı, Yazılım Takım Liderliği, Satış Öncesi ve İş Geliştirme Yöneticliği ve Teknik Çözüm Yöneticiliği görevlerini yürütmüştür. Çalışma hayatı boyunca, ulusal ve uluslararası çapta projelerde görev alarak belli ürün ve süreçlerin yerlileşme ve millileşme çalışmalarına katkı sağlayan Yaşar, 2018 yılından itibaren Ankaref Ankara ofisinde argeden sorumlu İş Direktörü görevini üstlenmiştir. Yaşar, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Emrehan SEVER
İş Direktörü, Ar-Ge Üretim

Kadir Has Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezun olan Sever, kariyerine 2011 yılında Vakko Tekstil ve Hazır Giyim San. İşl. A.Ş.’nde IT&Operasyon Grup Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlamıştır. Çeşitli firmalarda; Lojistik, Perakende Teknolojileri ve IoT başlıklarında iş geliştirme ve ürün üzerine odaklanan pozisyonlarda yönetici ünvanıyla görev almıştır. 2017 yılında Ankaref ailesine katılan Sever, 2018 yılından itibaren Ankaref İstanbul ofisinde argeden sorumlu İş Direktörü görevini üstlenmiştir.
Tamay ÖZBAY
İş Direktörü, Satış ve İş Geliştirme

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olan Özbay kariyerine Ankara Büyükşehir Belediyesi Hesap İşleri Daire Başkanlığı ve PDI-Erkom A.Ş’ de 1991 yılında başlamış ve 17 yıl süresince yazılım geliştirici, sistem yöneticisi, veritabanı yöneticisi ve iş geliştirme müdürü pozisyonlarında bulunmuştur. 2008 ile 2018 yılları arasında çeşitli AB ve Dünya Bankası projelerinde BT uzmanı, kamusal projelerde süreç ve strateji danışmanı ve kamu ERP yazılımlarında proje yöneticisi olarak Stratek Stratejik Teknolojiler Ar-Ge Ltd. Şti. görev yapmıştır. 2018 yılında Ankaref ailesine katılarak Satış ve İş Geliştirme'den sorumlu İş Direktörü görevini üstlenen Özbay, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Murat YAVUZ
İş Direktörü, Yazılım Tasarım ve Geliştirme

Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini 2004 yılında tamamlayan Yavuz kariyerine akademisyen olarak Atatürk Üniversitesinde başlamıştır. Akademik çalışmalarını yazılım geliştirme alanında gerçekleştiren Yavuz 2002 yılında Dünya Bankası ARIP projesinde danışman olarak görev almıştır. Ankaref ailesine 2015 yılında katılan Yavuz 2018 yılından itibaren Yazılım Tasarım ve Geliştirmeden sorumlu İş Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Yavuz, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Selim KÜÇÜKALİOĞLU
İş Direktörü, IT Departmanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olan Küçükalioğlu, kariyerine ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığında yazılım geliştirici olarak başlamıştır. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Yazılım Mühendisliği yüksek lisans programını tamamlayan Küçükalioğlu sırasıyla STFA Enerkom’da Sistem Mühendisi, Altay Şirketler Grubu ve Akfen Holding’te Bilgi Sistemleri Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Dünya Bankası ARIP Projesi kapsamında 2002 yılından itibaren 6 yıl süresince kıdemli veri tabanı yöneticiliği yapmıştır. Bakanlıktaki görevi sırasında, çok sayıda Avrupa Birliği projesinde Bilgi Teknolojileri danışmanlığı görevi de yürüten Selim Küçükalioğlu, 2016 yılına kadar Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nda kıdemli BT danışmanı, Tarım Bakanlığında Sistem Grubu Yöneticiliği, BT danışmanlığı görevlerini yürütmüştür. Ankaref ailesine 2016 yılında çözüm mimarı olarak katılan Küçükalioğlu, 2018 yılından itibaren Ankaref Ankara ofisinde Teknik Operasyonlardan sorumlu İş Direktörü görevini üstlenmiştir. Küçükalioğlu evli ve 1 çocuk babasıdır.
Özlem DİNÇER
İş Direktörü, Satış Sonrası Hizmetler

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olan ve Yüksek Lisansını Bilgi Üniversitesi Teknolojide Girişimcilik ve Inovasyon (LITE) bölümünde tamamlayan Dinçer, kariyerine Vestel Elekronik A.Ş Bilgi Teknolojilerinde başlamıştır. Sırasıyla T-Systems Turkey, SNT Turkey, Mercedes Benz Türk gibi global şirketlerde SAP Danışmanlığı ve Proje Yöneticiliği yapan Dinçer, Ankaref ailesine 2016 yılında Bölge Müdürü olarak katılmıştır. 2018 yılından itibaren Ankaref İstanbul ofisinde Satış Sonrası Hizmetler'den sorumlu İş Direktörü görevini üstlenen Dinçer, evli ve 3 çocuk annesidir.
Kutay MERT
İş Direktörü, Satış Sonrası Hizmetler

Osmangazi Üniversite Endüstri Mühendisliği bölümünden 2000 yılında mezun olan Mert, kariyerine Meteksan Sistem’de Proje Yöneticisi olarak başladı. Bilişim sektöründeki çeşitli firmalarda kamu, sağlık, savunma sektörlerinde arşiv-servis büro, yazılım ve entegrasyon gibi projelerde yönetici olarak görev aldı. 2016 yılında Ankaref ailesine katılan Mert, 2018 yılından itibaren Satış Sonrası Hizmetler'den sorumlu İş Direktörü görevini üstlenmektedir.
Vizyon ve Misyon

Vizyon


Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda edindiğimiz, teknolojiyi amaç olmaktan araç olmaya dönüştüren süreç bilgimiz sayesinde dünyanın önde gelen IoT operatörlerinden biri olabilmeyi hedeflemekteyiz.

Misyon


Öncelikle müşteri olduğumuzu unutmadan, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak, müşterimizin süreçlerini en az onlar kadar öğrenmek ve müşterilerimize maliyet avantajı, kalite artırımı veya marka değerini arttıracak inovatif IoT çözümlerini, süreçlerini en az etkileyecek şekilde sunmanın bilincindeyiz.

İştiraklerimiz

KAMREF ile RFID teknolojisinin kütüphane, arşiv ve müze iş süreçleriyle entegrasyonunun sağlanmasıyla birlikte uzun zaman alan ve çok sayıda personelin bir arada çalışmasını gerektiren işlemler çok kısa sürede tamamlanabilmektedir.

www.kamref.com

Fonri Kablosuz Akıllı Güvenlik Sistemi ile evinizi güvenli hale getirmenizi ve günlük hayatınızı kolaylaştırmanızı sağlar. Dünyanın neresinde olursanız olun iç ve dış mekan kameralarıyla neler olup bittiğini takip eder, sensörlerden gelen verilerden anlık haberdar olursunuz.

www.fonri.com

ACTIMOO, hiçbir altyapıya gerek duymadan, pedometreyi hayvana bağlayarak ve okuyucuyu prize takarak hayvanın kızgınlık takibini yapar. Zamanlama tohumlama için doğru çözümdür. iOS veya Android işletim sistemine sahip cep telefonu, tabletler ve bilgisayardan, pedometre takılı hayvanlarınızın hareketlerini grafiklerle görebilirsiniz.

www.actimoo.com.tr

Monioo, 2016 yılında faaliyetlerine başlamış ve Türkiye genelinde yazılım, iş çözümleri, danışmanlık ve araştırma geliştirmeleri sunmaktadır.

www.monioo.com

Kalite

Tarihçe

Organizasyon Yapısı

Etik İlkeler

 • Doğru, dürüst ve açık değerlere sahibiz.
 • Müşteri odaklıyız. Müşteriler için değer yaratırız, talep ve gereksinimlerini en üst düzeyde karşılarız.
 • Kaliteli ürün ve hizmetler sağlarız.
 • İş ahlakı ve etik değerlere bağlı kalarak rekabet ederiz.
 • Hedef odaklı olarak takım ruhu ile çalışırız.
 • Teknoloji liderliği ve yenilikçi yaklaşım ile fark yaratırız.
 • Her zaman “en iyi olmak” hedefimizdir.

ANKAREF çalışanlarından beklenenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Temel ahlaki ve insani değerler çerçevesinde görevlerini yerine getirmek
 • Tüm ilişkilerinde iyi niyetli ve anlayışlı davranmak
 • Mesleki kabiliyetlerini ve hizmet kalitesini sürekli geliştirmek
 • Kişi ve kuruluşlardan hiçbir şekilde haksız kazanç sağlamamak
 • Diğer çalışanların işlerini gereği gibi yerine getirmelerini engelleyecek davranışlarda bulunmamak, iş uyumunu bozmamak
 • ANKAREF hak ve çıkarlarını, imajını gözetmek konusunda üstün bir çaba ve dikkat içinde olunmasını gerektiğinin bilincinde olmak
 • ANKAREF’e ait mali ve ticari sırların ve müşterilere ait herhangi nitelikte bir bilgiyi ya da belgeyi başkaları ile paylaşmamak ve gizli bilgileri ifşa etmemek
 • İş gereği öğrenilen bilgileri ve haiz oldukları belgeleri, her ne amaçla olursa olsun kurum içi ve dışındaki yetkisiz kişi ve mercilerle paylaşmamak
 • ANKAREF çalışan haklarının ve bilgilerinin “gizlilik” çerçevesi içinde olduğu bilinci ile hareket etmek, bunların korunmasını ve gizliliğini sağlamak
 • Çalışılan şirketler ve bunların müşterileri ve iş yaptığı diğer kişi ve şirketler ile ilgili kamuya açık olmayan bilgileri hiçbir şekilde öngörülen amaç dışında kullanmamak, gerekli izinleri almadan üçüncü kişiler ile paylaşmamak