CEO'nun Mesajı

2007 yılında çıktığımız yolda hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Hedefimiz Ankaref’i, global ve Türkiye’nin gurur duyacağı bir marka yapmak.

IoT (Internet of Things) – Nesnelerin İnterneti dünyası her geçen gün hızla büyüyor. Dünyada 2015 yılında yaklaşık 15 milyar IoT uç noktası varken bugün bu rakam yaklaşık 30 milyara ulaştı. 2025 yılında ise yaklaşık 75 milyar IoT uç noktası olacağı tahmin ediliyor. 2015 yılında yaklaşık 100 milyar USD olan IoT pazarı bugün 250 milyar USD. 2025 yılında ise IoT pazarının 1,5 trilyon USD olması bekleniyor. Bu veriler sadece IoT pazarının verileri. IoT sayesinde ortaya çıkan iletişim, bulut, iş zekası, yapay zeka ve diğer hizmetleri eklediğimizde büyük bir pazar ortaya çıkıyor.

Ankaref bu pazarın önemli oyuncularından birisi olmak için emin adımlarla ilerliyor. Son 13 yılımızda sadece Türkiye’ de değil, uluslararası pazarda da IoT sektörüne yön veren şirketlerde biri olmayı başardık. İnovasyonu ve AR-GE'yi odak noktasına koyan yaklaşımı ile ülkemizde ve hatta dünyada ilk kez gerçekleştirilen projelere imza atma başarısını göstererek Türk mühendislerinin geldiği seviyeyi de kanıtlamış bulunuyor.

Avrupa’ nın En İyi RFID Firması', müşteri memnuniyeti alanında Avrupa İş Ödülü, Yılın İnovasyon Markası, sonuncusu 2019 yılı Deloitte Fast 50 olmak üzere toplam 5 defa en hızlı büyüyen şirket gibi sayısız ödüller alan ANKAREF, bilgi birikimini arttırmaya, yeni teknolojileri yeni ürünlere dönüştürmeye ve Türkiye için üretmeye devam ediyor.

Ankaref’i IoT sektöründe farklılaştıran en önemli değer müşterilerimizi iyi dinleyerek, ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz etmemiz ve bu sayede onlarca sektörde uçtan uca IoT çözümler sunabilmemizdir. Ayrıca müşterilerimizin süreçlerine küçük teknolojik dokunuşlar ile maliyet avantajı, kalite veya marka değerinin arttırılmasını sağlıyoruz.

Ankaref son 13 yılda hizmet iş modelini başarı ile birçok farklı sektörde uyguladı. 2020 yılından itibaren tüm sektörlerde eğer müşterimiz talep ederse hizmet modelli çözüm sağlama iş modelimizi önermeye başlıyoruz. Bu modelde müşterimizin herhangi bir yazılım, donanım satın almasına gerek olmayacak. Bu süreçlerin içerisinde müşterimizin bir parçası gibi çalışacağız ve müşterimiz kazandıkça biz de kazanacağız. Sürecin içerisinde olduğumuzda, müşterimizin ihtiyacını 7/24 karşılayabilecek hizmet bazlı modelimiz ile müşterimiz bu hizmeti aldığı sürece onların ihtiyaçlarını karşılıyor olacağız. Teknoloji değişse de yazılımlarda ek geliştirmeler gerekse de bunlarla müşterimizin değil, bizim ilgilenmemiz sayesinde kaynakların daha verimli kullanılması ve kesintisiz teknoloji kullanımı sağlanacaktır.

Bugüne kadar çocuklarımıza yapılan aşıların ülke genelinde soğuk zincir ve stok takibini hizmet olarak sunuyoruz. Yaklaşık 12.350 noktada anlık izleme ve takip hizmeti ile dünyanın en büyük soğuk zincir sistemini takip ediyoruz. Beton kalitesinin tespiti, akıllı depolar, varlık yönetimi, üretim süreç takibi, ineklerin kızgınlığı, akıllı kütüphane ve müzeler, lojistik yönetimi ve savunma sanayi çözümleri Ankaref tarafından çalışma yapılan alanların başında geliyor.

Ankaref bir fabrika gibi fikir, Ar-Ge, tasarım ve üretim süreçlerini tamamlayıp müşterilerinin kullanımına farklı ürünler sunuyor. Ticarileşme potansiyeli olan ürünler artık yeni bir şirkete dönüşerek yoluna devam ediyor. Bugün Ankaref’ten ayrılarak ticari faaliyetine devam eden şirketlerimiz var. 2020 yılında yeni bir marka daha şirketleşecek ve Ankaref Ar-Ge sonucunda marka üretmeye ve bu markaları uluslararası pazara sunmaya devam edecek.

Biliyoruz ki üreten bir Türkiye hiçbir zaman yurtdışı temelli krizlere maruz kalmayacaktır. Atalarımızın bizlere emanet ettiğin ülkemizi, çocuklarımıza daha ileri seviyede bırakmak mecburiyetinde olduğumuzun bilinci ile bu ülkeden ve yurtdışından kazandığımız her kuruşu yine insanımıza ve ülkemize harcamaya devam edeceğiz. 

Bizler büyüdükçe ülkemiz büyüyecektir. Bu nedenle ihracat faaliyetlerimizi bugüne kadar elde ettiğimiz bilgi birikimi ve tecrübe ile arttıracağız. Şirketimizi geleceğe taşıyacak olan vizyonumuz doğrultusunda yenilikçi yapımızı korumak, teknolojiye ve insana yatırım yapmak, faaliyet gösterdiğimiz mevcut sektörlerde yaygınlığımızı ve etkinliğimizi artırmak ve uluslararası pazarda daha fazla yer almak en önemli hedefimiz olmaya devam ediyor.

Ankaref’ in bu noktaya gelmesinde emeği bulunan başta müşterilerimiz, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve bizlere duydukları bağlılık ve güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Merhum Prof.Dr.Fuat Sezgin Hocamızın “Yapabilirsiniz, çünkü vaktiyle yapmıştınız” sözünden inançla biliyoruz ki yapabiliriz.


Saygılarımla.
Erhan BİNİCİ
Yönetim Kurulu Başkanı / CEO